Zasiedzenie nieruchomości jest terminem dość tajemniczym i dla wielu z nas nie do końca jasnym. W rzeczywistości jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują! Rozmawiając o kwestii zasiedzenia, warto zwrócić uwagę na to, czy jest wykonywane w dobrej, czy złej wierze. Poza tym liczy się także czas – aby doszło do zasiedzenia, musi minąć określony przez prawo okres. Czym konkretnie jest zasiedzenie i co warto o nim wiedzieć? Sprawdzamy!
Zasiedzenie – co to jest?
O zasiedzeniu nieruchomości możemy mówić w sytuacjach, kiedy dochodzi do nabycia prawa własności nieruchomości na skutek upływu określonego czasu. Mówiąc prościej: ktoś, kto nie jest właścicielem danej nieruchomości, ale przez określony czas zachowuje się i działa tak, jakby nim był, z mocy prawa może nabyć prawo własności.
Zasiedzenie może oczywiście wydawać się szkodliwe dla właściciela budynku, jednak występuje w sytuacjach, kiedy zaniedbywał swoje obowiązki i pozwalał na dysponowanie jego własnością. Właściciel nie podejmuje żadnych działań, aby odzyskać nieruchomość, a sytuacja trwa nieprzerwanie od wielu lat. Po ilu latach jest zasiedzenie nieruchomości? Zależy to od tego, czy działano w dobrej, czy w złej wierze.
Zasiedzenie w złej wierze
Sprawa zasiedzenia nie zawsze jest prosta do rozwiązania. Wiele zależy tutaj od intencji osoby, która przejęła bezprawnie nieruchomość. Zasiedzenie możemy podzielić na:
- zasiedzenie w złej wierze,
- zasiedzenie w dobrej wierze.
O zasiedzeniu w złej wierze mówimy w takich sytuacjach, gdy osoba przebywająca w budynku zdaje sobie sprawę, że nie jest właścicielem. Mimo to swobodnie korzysta z nieruchomości – na przykład po prostu w niej mieszkając.
Zasiedzenie w dobrej wierze
Z zasiedzeniem w dobrej wierze mamy w sytuacjach, gdy osoba przejmująca nieruchomość, jest przekonana, że ma do tego prawo. Kwestia to oczywiście musi być dobrze uargumentowana. Może być tak na przykład wtedy, zakupimy nieruchomość, ale po czasie okaże się, że z jakiegoś powodu jest ona nieważna. Jeśli kupujący nie zdawał sobie z tego sprawy – trudno mówić o działaniu w złej wierze.
Zasiedzenie nieruchomości – ile lat musi upłynąć?
Po ilu latach jest zasiedzenie? Zależy to właśnie od tego, czy działaliśmy w dobrej, czy złej wierze. W przypadku działania w dobrej wierze, o zasiedzeniu możemy mówić już po upływie 20 lat.
Działanie w złej wierze wydłuża proces zasiedzenia i wynosi 30 lat. Istotne jest również to, aby czas ten był nieprzerwany. Nawet chwila przerwy może sprawić, że czas zasiedzenia będzie liczony od początku.
Kiedy zasiedzenie jest niemożliwe?
Zasiedzenie jest procesem długotrwałym, skomplikowanym i często wymagającym pomocy prawnej. Są takiej sytuacje, kiedy zasiedzenie jest niemożliwe. Przede wszystkim dzieje się tak wtedy, gdy właściciel podejmuje kroki, żeby odzyskać własność. Może to być pozew o eksmisję lub korzystanie z innych kroków prawnych.
Zasiedzieć nie można także nieruchomości, które należą do państwa, gminy, jednostek samorządowych. Kwestia ta dotyczy także na przykład zabytków.
Jeśli potrzebna Ci pomoc prawna dotycząca zasiedzenia – skontaktuj się ze skutecznym prawnikiem z naszej kancelarii.
W 2015 r. ukończyłem dzienne studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem wpisany na listę adwokatów świętokrzyskiej izby adwokackiej w Kielcach, a także absolwentem Center for American Law Studies organizowanym przez University of Florida. Biegle posługuję się językiem angielskim w tym angielskim prawniczym. Specjalizuję się w prawie karnym, cywilnym oraz gospodarczym.