Jak wygląda adopcja dziecka krok po kroku? Wyjaśnia prawnik

Decydując się na adopcję dziecka, musimy liczyć się z tym, że jest do długotrwała procedura. Wymaga ona cierpliwości nie bez powodu. Adopcja jest bardzo poważną sprawą i w szczególności liczy się tutaj dobro dziecka. To ważne, bo dziecko staje przed szansą doświadczenia miłości i poczucia bezpieczeństwa. Złożone procedury mają na celu wyeliminowanie ryzyka popełnienia błędu – upewnienie się, że nowa rodzina spełnia wszystkie kryteria i zapewni dziecku bezpieczeństwo. 

Jak adoptować dziecko?

Dotyczące adopcji dziecka procedury mogą wydawać się bardzo złożone, ale każda z nich jest konieczna, jeśli zależy nam na dobru dziecka. Jeśli zastanawiasz się nad adopcją, musisz liczyć się z tym, że przed Tobą skomplikowana ścieżka prawna, która może długo potrwać. Jak wygląda adopcja dziecka krok po kroku?

Przygotowanie do adopcji

Cały złożony proces adopcyjny rozpoczyna się od złożenia wniosku w ośrodku adopcyjnym. Możesz to zrobić w ośrodku publicznym albo prywatnym. Następnie dostaniesz zaproszenie na wstępną rozmowę z pracownikiem placówki. Otrzymasz szereg informacji dotyczących warunków adopcji dziecka i potrzebnych dokumentach. Po przeanalizowaniu ich możesz złożyć dokumenty, które potwierdzą Twoją sytuację osobistą, materialną i zdrowotną. 

Kurs przygotowawczy

Kandydaci na rodzica adopcyjnego muszą przejść odpowiedni kurs. Jego organizacją zajmuje się ośrodek adopcyjny. Dzięki kursowi kandydat na rodzica pozna wszelkie trudności i wymagania, które mogą go czekać w przyszłości. Na tym etapie przeprowadza się również ocenę kwalifikacyjną. Składa się na nią między innymi wywiad psychologiczny i wizyty domowe. 

Proces adopcyjny

Jeśli cały proces przebiega pomyślnie – przychodzi czas na zaproponowanie przez ośrodek dzieci do adopcji. Wybiera się je na podstawie zebranych danych o rodzicach adopcyjnych. Kandydaci mają wtedy okazję zapoznać się z dzieckiem i spróbować nawiązać z nim więź. Jeśli się uda i zarówno kandydaci, jak i ośrodek są zgodni – można złożyć wniosek do sądu

Adopcja dziecka – procedury sądowe 

Gdy wniosek dotrze do sądu i zostanie pozytywnie rozpatrzony, można ustalić termin rozprawy. Sąd rodzinny przygląda się całej sytuacji i ocenia, czy dziecko będzie miało odpowiednie warunki, a adopcja jest zgodna z jego dobrem. Po pozytywnym zakończeniu rozprawy dziecko otrzymuje nowy akt urodzenia – od tej pory ma nowych rodziców

Warunki adopcji dziecka sprawiają, że część rodziców podchodzi do całego procesu sceptycznie. Jeśli potrzebujesz porady prawnej związanej z adopcją – skontaktuj się z naszą kancelarią prawną. Mamy spore doświadczenie, którym chętnie się dzielimy. Z nami proces adopcyjny przebiegnie gładko i przyjemnie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *