podzial majatku po rozwodzie

PODZIAŁ MAJĄTKU PO ROZWODZIE – CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Podział majątku po rozwodzie to temat, który często rodzi wiele pytań i niejasności. W poniższym wpisie blogowym odpowiadamy na najbardziej palące pytania i wyjaśniamy, jak prawidłowo podzielić majątek wspólny. Od zasad prawnych po praktyczne kroki – wszystko, co musisz wiedzieć w tym temacie. Zapraszamy do lektury!

Rozwód a podział majątku. Czym jest majątek wspólny i co wchodzi w jego skład?

Majątek wspólny powstaje między małżonkami z mocy samego prawa – wystarczające jest, że strony zawrą związek cywilny. Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku wspólnego należą w szczególności : 

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków; 

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków; 3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków; 

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695 i 875).

Co do zasady przy podziale majątku wspólnego należy kierować się Art. 43 § 1 KRO – ten zapis stanowi, że małżonkowie mają w nim równe udziały.

Natomiast każdy z małżonków może również żądać ustalenia nierównych udziałów w majątku z uwzględnieniem stopnia, w którym przyczynił się do jego powstania i utrzymania (i w tej ocenie ważny jest też udział pracy osobistej w wychowywaniu dzieci i utrzymaniu gospodarstwa domowego).

Podział majątku po rozwodzie – jak go dokonać?

Rozwiązanie małżeństwa równoznaczne jest z ustaniem wspólności majątkowej. Byli już małżonkowie mają możliwość dokonania podziału ich majątku wspólnego po uprawomocnieniu się wyroku rozwiązującego ich małżeństwo. Podział majątku wspólnego po rozwodzie może nastąpić poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, a także poprzez uzyskanie prawomocnego postanowienia sądu właściwego w sprawie podziału majątku wspólnego. Co istotne podział ten może dokonać Sąd w ramach sprawy rozwodowej, tylko wtedy gdy przeprowadzenie postępowania podziałowego nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Sądowy podział majątku wspólnego

Jeśli małżonkowie nie są w stanie porozumieć się co do podziału wspólnego majątku, każdy z nich ma prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o przeprowadzenie tej czynności. Jak już wspomnieliśmy, sąd może także dokonać podziału majątku w orzeczeniu o rozwodzie. Wtedy należy w ramach pozwu złożyć odpowiedni wniosek. Proces podziału majątku zwykle powoduje zwłokę w postępowaniu, więc sąd ma prawo go nie rozpoznać. I wówczas konieczne jest przeprowadzenie sądowego podziału majątku w toku odrębnej sprawy. 

Pomoc prawna w naszej Kancelarii 

W naszej Kancelarii adwokackiej rozumiemy, że procesy prawne, takie jak podział majątku wspólnego, mogą wydawać się zawiłe i stresujące. Dlatego staramy się uprościć i zrozumiale przeprowadzić naszych Klientów przez ten proces, świadcząc profesjonalną pomoc na każdym jego etapie. 

Znamy trudności, z jakimi można się spotkać, w tym złożoność przygotowania wniosku, czy też nieprzewidywalność postępowania sądowego. Nasz zespół doświadczonych adwokatów jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc w zrozumieniu i realizacji Twoich praw w kontekście podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej. 

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Oferujemy profesjonalne doradztwo i reprezentację w sądzie. Wierzymy, że każdy zasługuje na sprawiedliwość i wsparcie, kiedy jest to najbardziej potrzebne. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *