Dział spadku to jedna z najbardziej skomplikowanych i emocjonalnych części procesu dziedziczenia. W naszym najnowszym wpisie blogowym wyjaśniamy, jak prawidłowo podzielić majątek spadkowy. To pozwoli uniknąć konfliktów i zapewnić sprawiedliwość dla wszystkich zainteresowanych stron. Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć zarówno umowny, jak i sądowy sposób podziału majątku spadkowego. Zapraszamy do lektury!
Na czym polega podział spadku?
Uregulowanie spraw spadkowych po zmarłym wymaga podjęcia kilku kroków, a jednym z nich jest dział spadku.
Jak wskazuje definicja spadek to ogół praw i obowiązków majątkowych, przysługujących spadkodawcy w chwili jego śmierci.
W pierwszej kolejności, aby móc zainicjować postępowanie działowe, należy uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza lub postanowienie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku. Co do zasady jeszcze na tym etapie nie zapadła decyzja o przyznaniu określonych składników masy spadkowej na rzecz konkretnej osoby.
Celem działu spadku jest dokonanie podziału majątku spadkowego oraz zniesienie istniejącej współwłasności. W rezultacie określona nieruchomość lub ruchomość będzie miała wyłącznie jednego właściciela. Co istotne podział spadku może być dokonany na podstawie umowy między spadkobiercami lub na podstawie orzeczenia sądu (jeśli istnieje spór).
Umowny dział spadku
Jeżeli spadkobiercy są zgodni co do tego, co wchodzi w skład majątku spadkowego, wartości poszczególnych składników majątkowych oraz tego komu zostaną one przyznane zasadny wydaje się być umowny dział spadku – przeprowadzony przed notariuszem.
Niewątpliwie zaletą umownego działu spadku przed notariuszem jest szybkość podziału majątku spadkowego. Warto także wiedzieć, iż w przypadku wystąpienia konfliktu co do działu spadku, umowa może obejmować tylko te składniki, które dla spadkobierców są bezsporne. Zaś w pozostałej części będą podlegały podziałowi w postępowaniu sądowym.
Sądowy dział spadku
Drugim sposobem działu spadku jest postępowanie o dział spadku przeprowadzone w sądzie na wniosek jednego ze spadkobierców. Co do zasady ma ono miejsce w sytuacji gdy spadkobiercy nie są w stanie porozumieć się co do sposobu podziału majątku spadkowego.
Wniosek o dział spadku powinien wskazywać, jakie składniki tworzą majątek spadkowy oraz jaką wartość przedstawiają. Drugim elementem wniosku o dział spadku jest wskazanie sposobu jego podziału, a zatem określenie, co i komu ma przypaść? Czy spadkobiercy mają dokonać między sobą wzajemnych spłat lub dopłat? Ewentualnie – czy któryś składnik majątku ma być zlicytowany przez komornika, a spadkobiercy podzielą się jedynie kwotą uzyskaną ze sprzedaży.
Zasadą jest, iż sądowy dział spadku powinien obejmować cały majątek zmarłego.
Pomoc prawna w naszej Kancelarii
W naszej Kancelarii jesteśmy świadomi, że kwestie prawne, takie jak podział spadku, mogą być dla wielu osób skomplikowane i wywoływać niemały stres. Z tego powodu dokładamy wszelkich starań, aby uprościć i jasno przeprowadzić naszych Klientów przez każdą fazę tego procesu, oferując w tym zakresie wysokiej klasy wsparcie.
Zdajemy sobie sprawę z wyzwań, takich jak skomplikowana procedura składania wniosków czy nieprzewidywalne obroty sprawy w sądzie. Nasi wykwalifikowani prawnicy są dostępni, aby pomóc Ci zrozumieć i zrealizować swoje prawa w ramach spraw spadkowych.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Gwarantujemy fachowe doradztwo i reprezentację sądową. Wierzymy, że każdy ma prawo do wsparcia i sprawiedliwego traktowania, kiedy najbardziej go potrzebuje. Aby dowiedzieć się więcej o sposobach, w jakich możemy Ci pomóc, zachęcamy do kontaktu z nami.
W 2015 r. ukończyłem dzienne studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem wpisany na listę adwokatów świętokrzyskiej izby adwokackiej w Kielcach, a także absolwentem Center for American Law Studies organizowanym przez University of Florida. Biegle posługuję się językiem angielskim w tym angielskim prawniczym. Specjalizuję się w prawie karnym, cywilnym oraz gospodarczym.